Deniz Suyu Arıtma Sistemi

Deniz Suyu Arıtma Sistemleri

Deniz suyunu tuzdan ayrıştırarak içme suyu elde etmek günümüzde su kıtlığı yaşayan ülkeler için büyük önem kazanmıştır. Gelinen son teknoloji Reverse Osmosis yöntemi ile günümüzde çok daha düşük bütçelerle, çok daha iyi kalitede suyu saf hale getirmek ve deniz suyunu tuzundan arındırmak oldukça basit hale gelmiştir.

Deniz suyu ters ozmoz sistemleri, su kaynaklarının yetersiz olduğu, deniz suyu kullanımının gerektiği işletme ve yerleşim birimlerinde kullanılmaktadır. Yüksek kapasiteli işletmeler, enerji santralleri, oteller, siteler, gemiler, belediyeler ve su ihtiyacı fazla olan her tip kuruluş için tasarlanmaktadır. Prosese göre enerji geri kazınım sistemleri de kullanılmaktadır. Bu şekilde işletme maliyetleri büyük oranda düşmektedir.

Deniz Suyu Arıtma Reverse Osmosis Sistemleri Nasıl Çalışır?

            Deniz suyunun içilebilir temiz bir su haline getirilmesi için kullanılan deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri, pek çok farklı filtreden deniz suyunu alarak geçirmekte ve temizlemektedir. Bu ürünler genellik ile büyük sistemlerdir ve bireysel kullanıma uygun değildirler.

            Denizden alınan tuzlu suyun yüksek basınç yardımı ile filtrelere ulaştırılması deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemlerinin başlangıç aşamasıdır. Ardından her birisi 0.1 nanometre ölçeğinde olan filtreler ve membran koruyuculardan geçirilen suyun tuzdan ayrışması için özel bir kısım daha bulunmaktadır.

            Ardından su vitamin ve mineral açısından zenginleştirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Tamamen içilebilir olan su depolama tanklarına taşınmakta ve oradan da yüksek basınç yardımı ile musluklara ulaştırılmaktadır.

            Bireysel kullanım için uygun olmayan deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri, bireysel su artıma cihazlarının aksine daha fazla temiz su elde etmekte ve daha fazla yer kaplamaktadır. Ayrıca deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri içerisinde bulunan tüm membran malzemeli veya diğer materyallerden üretilmiş filtrelerin boyutu ve işlevleri de bireysel cihazların aksine oldukça büyüktür.

            Gücünü suyun ozmos kuvvetinden alan deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri aynı zamanda filtreleme ve suyun tuzdan arındırma aşamaları için elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemlerinin üretilmesinde kullanılan parçaların kalitesi ve tasarımı sayesinde tüm arıtma cihazları minimum derecede elektrik kullanmakta ve maksimum enerji tasarrufu yapmaktadır.


Etiketler: su arıtma, endüstriyel su arıtma, su yumuşatma sistemleri, su arındırma, su temizleme tesisleri, su arıtma tesisleri, su arıtma cihazları